+48 71 316 17 31 biuro@holografia.com.pl

Co to jest hologram? oraz 5 zastosowań hologramów

Co to jest hologram? oraz 5 zastosowań hologramów #1
  •  17 grudnia 2019

Co to jest hologram? Na początek zacznę od podstawy, czyli przyjrzymy się bliżej tej świecącej w wielu barwach małej naklejce.

Holografia polega na trójwymiarowym zapisie obrazu przedmiotu (obiektu). Jest techniką doskonalszą niż fotografia. O ile tradycyjna fotografia zapisuje jedynie modulację amplitudy, to holografia odnotowuje także zmiany fazy fali świetlnej. Dzięki temu możemy o fotografowanym przedmiocie uzyskać znacznie więcej informacji.

Rejestracja obrazu (uzyskanie hologramu) polega na zapisie (np. na kliszy fotograficznejinterferencji fali rozproszonej przez przedmiot z falą niezaburzoną (tzw. wiązką odniesienia). Powstające prążki interferencyjne muszą być stabilne przez cały czas naświetlania.

Aby uzyskać hologram, należy podzielić wiązkę światła laserowego na dwie części za pomocą płytki szklanej. Pierwsza (wiązka przedmiotowa) oświetla przedmiot, po odbiciu od którego pada na kliszę fotograficzną, natomiast druga (wiązka odniesienia) pada na kliszę bezpośrednio lub po odbiciu od płaskiego zwierciadła kierującego ją na kliszę. W ten sposób otrzymuje się kliszę zwaną hologramem. Klisza ta oglądana w powiększeniu jest układem punktów (prążków) jasnych i ciemnych. Na fragmencie kliszy nie widać fragmentu fotografowanego obiektu. Jeżeli kliszę taką przeciąć na części, to każda część tworzy większy fragment obrazu niż stanowi część kliszy, a w skrajnych przypadkach można uzyskać dwa obrazy z mniejszą liczbą szczegółów.

Aby osiągnąć obraz 3D, trzeba taką kliszę oświetlić spójnym światłem laserowym. Światło to interferując na hologramie, który stanowi w tym przypadku siatkę dyfrakcyjną, odtworzy w polu za siatką konfigurację przestrzenną światła odbitego od obiektu. Widać wtedy i hologram, i obraz przestrzenny.

Powszechnie znane hologramy grubowarstwowe odbiciowe posiadają przestrzenny układ (wiele warstw) siatki dyfrakcyjnej. Taki wielowarstwowy układ, pracujący jako siatki dyfrakcyjne odbijające, tworzy obraz holograficzny możliwy do oglądania w świetle niespójnym (np. białym).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Holografia

Aby dowiedzieć się jakie efekty można zastosować w hologramie, zapraszam do artykułu Rodzaje zabezpieczeń.

Hologram to gra światła i oka

dzięki zastosowaniu różnych metod (efektu kinematycznego, mikrotekstu, siatki dyfrakcyjnej itp.) zauważamy gołym okiem załamania się światła względem linii. Hologram staje się więc wielobarwną, dającą wrażenie migotania animacją. Dodatkowo, aby zobaczyć niektóre zastosowane efekty będziemy musieli użyć szkła powiększającego, laseru a nawet mikroskopu. Dzięki tak skomplikowanej technice produkcyjnej, staje się on najbardziej skuteczną metodą walki z fałszerstwem. Jest niepodrabialny, a każda próba odklejenia hologramu kończy się jego zniszczeniem i pozostawia trwały ślad na produkcie.

Właśnie dlatego hologramy mają zastosowanie jako główny i najważniejszy środek zabezpieczający. Każdy z nas ma z nimi do czynienia na co dzień, dobrze zabezpieczony banknot jest opatrzony właśnie hologramem. Praktycznie każda gałąź przemysłu, czy branża aby chronić swój produkt musi go zabezpieczyć. Hologramy potrafią być bardzo niewielkie i dyskretne, a już zabezpieczą firmę przed milionowymi stratami.

Historia hologramów

Pionierem i prekursorem prac w dziedzinie holografii był polski fizyk, profesor Mieczysław Wolfke. W 1920 r. opracował teoretyczne podstawy i dokonał rozbicia procesu wytwarzania obrazów na dwie oddzielne fazy. Rozważał możliwość wykorzystania interferencji do zapisu informacji, tworząc teoretyczne podstawy dzisiejszej holografii. W 1948 r. brytyjski naukowiec węgierskiego pochodzenia Dennis Gabor, opisał ideę trójwymiarowej fotografii nazwanej holografią. W 1947 r. przeprowadził też pierwsze próby zapisywania i odtwarzania obrazów metodą holograficzną. Przeszkodą w rozwoju tej metody był brak źródeł światła emitujących wiązki świetlne o ściśle określonej długości fali, a przy tym bardzo spójne i o odpowiednio dużym natężeniu. Z realizacją hologramów musiano czekać do wynalezienia lasera w 1960 r. Za wynalezienie i rozwinięcie holografii na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych Dennis Gabor otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1971 r. W 1962 r. amerykańscy fizycy Juris Upatnieks i Emmett Leith (1927-2005) za pomocą lasera półprzewodnikowego zrealizowali holografię optyczną. W 1969 r. amerykańscy fizycy Byron B. Brenden i Gary Langlois opracowali podstawy holografii akustycznej, w której do rejestrowania obrazu przedmiotu i jego odtwarzania stosuje się fale dźwiękowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Holografia

5 najważniejszych zastosowań hologramu

1. Zabezpieczenie produktu.

Inwestując w hologram z własnym logo, możemy oznaczyć, że nasz wyrób jest chroniony na rynku i zaświadcza o oryginalności. Klient ma pewność, że kupuje sprawdzony produkt z pewnego źródła. Możemy na hologramie zawrzeć numerację, kod QR bądź inne charakterystyczne dane, co sprawi, że każdy produkt będzie dodatkowo oznakowany. Najczęściej hologramy są wykorzystywane w branży elektronicznej, transportowej, kosmetycznej czy farmaceutycznej jako potwierdzenie oryginalności. Jeżeli chcesz ochronić swój produkt przed podrobieniem, fałszerstwem czy próbą manipulacji najlepszym rozwiązaniem będzie hologram.

2. Korzyść marketingowa.

Dobierając odpowiedni kształt, dopasowując odpowiedni podkład i nadruk, możemy otrzymać wyjątkowy hologram, który wpływa dodatkowo na walory estetyczne produktu. Najbardziej polecanym przez nas wtedy podkładem jest hologram transparentny, który nie zaburza atrakcyjności wyrobu. Wybierając rodzaj personalizacji wtłoczenie zamiast nadruk, możemy zastosować go bezpośrednio na swojej etykiecie czy broszurze. Taki zabieg podkreśli jakość produktu, przede wszystkim kiedy zajmujemy się produktami z półki premium. Aby znaleźć szczegółowe informacje o etykietach premium zapraszam do naszej oferty.

3. Zabezpieczenie ważnych dokumentów.

Możemy również hologram zastosować jako zabezpieczenie ważnych dokumentów, certyfikatów bądź papierów wartościowych. Poprzez taki zabieg świadczymy o autentyczności danego produktu, np. przy dziełach sztuki, czy innych cennych wyrobach/ produktach. Przykładem, z którym każdy z nas spotyka się na co dzień są banknoty, które chronią swoją wartość właśnie poprzez zabezpieczenia holograficzne. Również każdy uczeń, czy student ma na swoją legitymację co semestr przyklejany hologram, aby jego dokument był aktualny i miał prawo do korzystania z przysługujących mu zniżek.

4. Ochrona przed otwarciem.

Hologramy możemy ponadto wykorzystać w zabezpieczeniu produktów, aby ochronić je przed otwarciem. Są to zamknięcia termokurczliwe, stosowane między innymi jako zalakowanie butelek, oraz plomby, czy taśmy. Tak jak taśmą możemy zabezpieczyć całe kartony, czy na przykład drzwi, tak plomby służą do ochrony mniejszych opakowań, bez względu na rodzaj. Przy próbie otwarcia, czy manipulacji, hologram ulega zniszczeniu, natomiast przy próbie odklejenia pozostawia charakterystyczny ślad.

5. Nośnik danych.

Na hologramie nie musi się znajdować tylko logo firmy czy numeracja. Coraz częściej hologramy zawierają w sobie zaszyfrowane dane w postaci kodów QR. Czasami jest to tylko przekierowanie na stronę firmową, ale również mogą być to spersonalizowane szczegółowe dane, dostępne tylko dla upoważnionych osób. Także taki można powiedzieć, zwykły hologram staje się nie tylko zabezpieczeniem ale i jedynym kodem dostępu dla powołanych mu osób.

Co czwarta podróbka to żywność, leki, sprzęt AGD

Na rynku można w bardzo niewielkich cenach zakupić hologramy produkowane w Chinach, przestrzegamy że te „PODRÓBKI” nie są żadnym zabezpieczeniem i bardzo łatwo można nimi manipulować. Dlatego nie warto oszczędzać na ochronie swojego produktu, bo kupując naklejkę nieznanego pochodzenia, nie mamy żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Nasze hologramy są produkowane w całości w Polsce!

Nasze wzory są rejestrowane i powstają w restrykcyjnie certyfikowanym środowisku w Polsce, a dokładniej w siedzibie naszej firmy we Wrocławiu, która posiada własny park produkcyjny. Każdy hologram jest starannie wykonywany, dzięki czemu dbamy osobiście o hologramy na wszystkich etapach produkcji. Chcesz nas poznać? Zapraszam do zakładki O nas.