+48 71 316 17 31 biuro@holografia.com.pl

DELAMINACJA – 5 SPOSOBÓW ZNISZCZALNOŚCI hologramów

delaminacja hologramow
  •  18 maja 2020

Najbardziej delikatna próba odklejenia hologramu z powierzchni, kończy się delaminacją, innymi słowy rozwarstwieniem, lub po prostu zniszczalnością.

Jedną z podstawowych funkcji jaką spełnia hologram, naklejany np. na opakowanie produktu lub certyfikat, jest funkcja zabezpieczającą dany produkt przed fałszerstwem.

Jednym z aspektów realizowania tej funkcji, przez hologram lub inną etykietę zabezpieczającą, jest aspekt posiadania przez hologram lub inną etykietę szczególnych właściwości – tzw. właściwości plombujących. Hologram posiadający taką właściwość charakteryzuje się tym, że jego aplikowanie na produkt (naklejenie na produkt), jest działaniem jednorazowym, czyli możliwe jest tylko raz. Przez co próba odklejenia hologramu i naklejenia go ponownie, na inny produkt (np. produkt fałszywy) jest niemożliwa. Dlatego najbardziej delikatna próba odklejenia takiego hologramu z pierwotnej powierzchni, kończy się charakterystycznym uszkodzeniem hologramu.

Takie zjawisko nosi nazwę delaminacji, innymi słowy rozwarstwienia, lub po prostu zniszczalności. Z zjawiskiem tym, mamy do czynienia wyłącznie w przypadku etykiet i hologramów samoprzylepnych. Efekt delaminacji widoczny jest na pierwszy rzut oka, dlatego zjawisko rozwarstwienia w łatwy i szybki sposób informuje obserwatora o tym, że dany hologram był już odklejany, albo plomba holograficzna na zamknięciu opakowania została już naruszona, co może świadczyć o tym, że dany produkt jest nieautentyczny lub np. nie podlega już, w takim wypadku, warunkom gwarancji czy zwrotu.

Zniszczalność hologramu oraz typ tej zniszczalności zależy od materiału plombowego, na bazie którego został ten hologram wyprodukowany. Najczęściej używane materiały plombowe, wykorzystywane do produkcji hologramów czy innych etykiet zabezpieczających, to folia PET, PE, PS, PVC, akryl, PAP.

Poniżej, po krótce postaramy się przybliżyć kilka typów delaminacji w zależności od stosowanego materiału.

1. Delaminacja MATERIAŁ PET – DELAMINACJA VOID I PLASTER MIODU

delaminacja void plaster miodu

Podstawowym materiałem plombowym używanym do produkcji hologramów jest metalizowana folia typu PET. Jest to folia, zwykle o grubości 36 mikronów, która jest zarówno bardzo elastyczna oraz bardzo wytrzymała. Zniszczalność hologramu na bazie tej folii, wygląda tak, że wybrane fragmenty metalizowanej warstwy folii ściśle wiążą się z warstwą kleju, i przy odklejaniu zostają oderwane od hologramu uwidaczniając na nim, i często na danej powierzchni, charakterystyczny wzór, taki jak np. powtarzający się napis VOID (patrz zdjęcie nr 1 Folia PET typu VOID) (co oznacza z j. angielskiego „nieważny”), lub tapetę z sześciokątów, które tworzą strukturę podobną do plastra miodu (patrz zdjęcie nr 2 Folia PET typu HC) (skrót HC pochodzi od angielskiego słowa „honeycomb”.

Typ HC realizowany jest na życzenie klienta, za dodatkowa opłatą lub bezpłatnie jeśli nakład jest wystarczająco wysoki), lub inny dowolny tekst lub kształt, który projektowany jest już na etapie produkcji folii – dlatego też hologramy ze wzorem innym niż standardowy VOID lub trochę mniej standardowy HC są możliwe do wyprodukowania, ale taka produkcja staje się opłacalna dopiero przy dużych nakładach.

Pojawienie się takiego efektu delaminacji, w postaci danego wzoru na części etykiety, jednoznacznie informuje, że ta część etykiety została naruszona. Warto dodać, że zdarza się, że do zjawiska delaminacji dochodzi już przy samym naklejaniu hologramów, dlatego tą czynność powinno się przeprowadzać ostrożnie, nie dotykając palcami warstwy kleju, która przez nieuwagę, może zostać naruszona.

delaminacja void plaster miodu

Sprawdź jak prawidłowo naklejać hologram.

2. Delaminacja MATERIAŁ PE

delaminacja PE

Jeżeli wyprodukujemy hologram lub etykietę holograficzną na bazie, innego niż folia PET, specjalnego materiału plombującego, zniszczalność takiego hologramu będzie wyglądała zupełnie inaczej. Jeżeli użyjemy np. materiału PE,  to efektem delaminacji w trakcie odklejania etykiety, będzie rozwarstwianie się i rozdzieranie się tego materiału, czyli również samej etykiety (patrz zdjęcie nr 3). Materiał specjalny PE charakteryzuje się mocnym klejem i dobrze sprawdza się na większości gładkich podłoży. Bez problemu można połączyć go z hologramem i dowolnie spersonalizować nadrukiem lub uszlachetnić folią z dodatkowej matrycy.

delaminacja material pe

3. Delaminacja MATERIAŁ PS

delaminacja PS

Podobnym efektem zniszczalności będzie charakteryzował się hologram lub etykieta holograficzna na bazie materiału specjalnego PS (patrz zdjęcie nr 4). Materiał PS jest to tworzywo, które często wykorzystujemy do produkcji plomb zabezpieczających. Delikatna folia o gramaturze poniżej 60g/m2 i bardzo mocny klej sprawia, że etykieta bardzo silnie wiąże się z podłożem, i ulega zniszczeniu po najmniejszej próbie manipulacji. Materiał ten nadaje się na większość podłoży, szczególnie preferowany do zabezpieczeń sprzętów elektronicznych i komputerowych, gdzie plastik może być porowaty. Plomba ta jest również odporna na wysokie temperatury, bo wytrzymuje nawet do 100ºC.

delaminacja material ps

4. Delaminacja MATERIAŁ PVC i Akryl

delaminacja PVC

Inny sposób zniszczalności hologramów i etykiet holograficznych jest charakterystyczny dla materiałów kruszących typu PVC lub Akryl. Etykieta z takiego materiału, gdy będziemy próbowali ją odkleić z danej powierzchni, będzie się kruszyła w palcach. Materiał ten jest bardzo kruchy oraz jednocześnie posiada bardzo mocny klej, przez co odklejenie takiej etykiety w jednym kawałku jest praktycznie niemożliwe. Aby w całości, nie pozostawiając śladu, usunąć taką etykietę z danej powierzchni, musielibyśmy małymi kawałeczkami usuwać materiał, kolejno milimetr po milimetrze. Materiał ten głownie jest polecany pod realizacje hologramów z personalizacją z dodatkowej matrycy. Hologram na bazie Akrylu umożliwia wykorzystanie takiej plomby w miejscach narażonych na trudne warunki termiczne lub dużą wilgotność.

5. Delaminacja MATERIAŁ PAP

delaminacja PAP

Istnieje również możliwość wyprodukowania hologramu lub etykiety zabezpieczającej na papierze (materiał PAP). Taki materiał ma słabsze właściwości delaminujące, ale z dobrym klejem i użyty na konkretną powierzchnię umożliwia zastosowanie jako zabezpieczenie. Zniszczalność takiej etykiety polega na tym, że taka etykieta ulega rozdarciu.

 

Przedstawiliśmy kilka najczęściej spotykanych typów zniszczalności hologramów i materiałów plombujących. Przy wyborze materiału, który charakteryzuje się danym typem delaminacji, ważne jest, aby zwrócić uwagę na miejsce przyklejenia hologramu (rodzaj podłoża, porowatości, zagięcia, szczeliny), oraz w jakich warunkach będzie od eksponowany (wysoka bądź niska temperatura, wilgotność, tarcie). Mając te informacje jesteśmy w stanie dopasować materiał i typ delaminacji optymalnie do zastosowania. Oczywiście zawsze służymy Państwu pomocą w doborze optymalnego rozwiązania.

Chcielibyśmy również podkreślić, że hologram i jego wyjątkowo skuteczna funkcja zabezpieczająca to nie tylko, co istotne odpowiednio dobrany materiał, to znacznie więcej. Hologram, aby w pełni spełniał swoją rolę, musi posiadać jeszcze inne walory zabezpieczające, stąd tak istotne są unikalne wzory i motywy poszczególnych hologramów. Łatwo dostępne na rynku naklejki holograficzne z delaminacją w formie napisu VOID, są tylko zwykłymi naklejkami i chroni je tylko i wyłącznie klej. Przestrzegamy, że jest to zdecydowanie za mało aby dobrze zabezpieczyć swój produkt, szczególnie dlatego, że taką naklejkę łatwo może kupić każdy i typ samym łatwo podrobić oryginał.

Dlatego na koniec zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszymi wzorami.