+48 71 316 17 31 biuro@holografia.com.pl

Jakie są uszlachetnienia druku?

Jakie są uszlachetnienia druku? #1
  •  29 lutego 2024

Uszlachetnienia w poligrafii stosuje się głównie w celu poprawy estetyki i jakości wydruków poprzez dodanie efektów wizualnych jak połysk, mat, faktura czy inne efekty specjalne. Są też uszlachetnienia, które wzmacniają trwałość, chroniąc druki przed czynnikami zewnętrznymi.

Jakie są uszlachetnienia druku? #2

Hot Stamping: nazywane również foliowanie na gorąco, to proces polegający na aplikowaniu cienkiej warstwy folii na powierzchnię materiału (np. papier, tektura, tworzywo sztuczne) za pomocą wcześniej przygotowanej matrycy.
Podczas procesu foliowania na gorąco używana jest najczęściej kolorowa folia metalizowana lub holograficzna. Hot-stamping jest popularny ze względu na swoją skuteczność, trwałość i dokładne odwzorowanie szczegółów. Dodatkowo dzięki tej metodzie możemy uzyskać przetłoczenia 3D oraz struktury.

Jakie są uszlachetnienia druku? #3

Tłoczenie 3D: polega na wypychaniu wzorów, tekstu lub grafiki na powierzchni materiału, zazwyczaj papieru lub kartonu, w celu nadania im trójwymiarowego efektu. Ten proces jest stosowany do uszlachetniania drukowanych materiałów i nadawania im eleganckiego, wysokiej jakości wyglądu.
Samo tłoczenie może odbyć się bez użycia folii, wówczas otrzymujemy subtelny efekt wypukłości, natomiast tłoczenie folią nadaje opakowaniom, etykietom, kartkom świątecznym i innym materiałom drukowanym eleganckiego i trójwymiarowego wyglądu z dodatkowym efektem połysku.

Jakie są uszlachetnienia druku? #4

Struktura 3D: to podobny proces jak tłoczenie 3D. Jedyną różnicą jest matryca, która musi być nieco inaczej przygotowana.
Matryca strukturalna jest narzędziem, które pozwala nadać ciekawe faktury i wzory. Sprawia, iż wydruk wygląda jak np. drewno, skóra, metal, co dodatkowo podnosi walory dotykowe. 

Jakie są uszlachetnienia druku? #5

Laminat: laminowanie polega na pokryciu powierzchni materiału (takiego jak papier, tektura, tkanina, itp.) cienką warstwą innego materiału, najczęściej plastiku, w celu ochrony, wzmacniania lub nadania mu nowych właściwości. Podczas laminowania, materiał poddawany jest działaniu ciepła i ciśnienia, co powoduje połączenie warstwy laminatu z podłożem, tworząc trwałą i odporną na uszkodzenia warstwę, która chroni materiał drukowany przed zniszczeniem mechanicznym, wilgocią, blaknięciem kolorów i innymi czynnikami zewnętrznymi.
Prezentowany laminat ozdobny, który dodatkowo uatrakcyjnia wygląd etykiety.

Jakie są uszlachetnienia druku? #6

Wycinanie dowolnych kształtów: umożliwia tworzenie etykiet o niestandardowych formach, które lepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom klienta. Pozwala idealnie dopasować etykietę do opakowania i lepiej wykorzystać powierzchnię opakowania. Dodatkowo daje projektantom większą swobodę tworzenia innowacyjnych i kreatywnych projektów graficznych. To pozwala na otrzymanie bardziej wyrazistych i oryginalnych etykiet. 

Mając na uwadze ciągły wzrost konkurencji, niezbędnym staje się wyróżnienie własnego produktu. Należy zadbać nie tylko o jakość własnego produktu, ale również o jego prezentację. Zastosowanie uszlachetnień na opakowaniu czy etykiecie, które podniosą walory estetyczne i wyróżnią produkt, to pierwszy krok w stronę skutecznego marketingu.

Przykładowe realizacje można zobaczyć na stronie z ofertą etykiety Premium.